Szervezetünk az alábbi szociális intézményeket működteti:
Hajléktalanok Nappali Melegedője
Támogató Szolgálat
Fogyatékkal Élők Nappali Intézménye
Pszichiátriai és Szenvedélybetegek Közösségi Ellátása
Fogyatékkal Élők Nappali Intézménye
2800 Tatabánya, Posta u 5.
Tel:06/70-9338541
A 2007. január 2-án megnyílt intézmény a működési engedélyt 24 ellátott egyidejű gondozására kapta meg. Tevékenységünk kereteit az 1/2000. SzCsM rendelet 77.§-a által kötelezően előírt szolgáltatások adják, ám ezek arányát, illetve az egyéb kiegészítő tevékenységeket az ellátotti igények és érdeklődés határozzák meg.
Bár nagyfokú rugalmasság és nyitottság jellemzi az intézményt, ám mégis meghatározott rendszer szerint építettük fel az intézmény működését, egy-egy hetet. A hét páratlan munkanapjain az egyéni fejlesztő (gyógypedagógiai jellegű) foglalkozások dominálnak, a páros napokon pedig a közösségi szabadidős programok a meghatározóak.
A terápiás foglalkozásokban, amiket intézményünk nyújt, szinte valamennyi ellátottunk részt vesz, hiszen állapotuk ezt indokolja. Mivel elsősorban mozgáskorlátozott klienseink vannak, így ennek a területnek a fejlesztése kapja a legnagyobb hangsúlyt. Ez magában foglalja a nagymozgások (önálló hely-, és helyzetváltoztatás), a mozgáskoordináció, valamint a finommotorika fejlesztését (manuális foglalkozások, kézműves technikák stb.). Különösen nagy gondot fordítunk a protézisek (pl. műláb) használatának elsajátíttatására.
Az előbbiek mellett a logopédiai foglalkozás kap még nagyobb teret.
A fejlesztő foglalkozások mellett a szervezett közösségi szabadidős programok kapnak nagy hangsúlyt az intézmény életében.
Pszichiátriai- és Szenvedélybetegek Integrált
Közösségi Ellátó Szolgálata
2007. január 2-től állunk rendelkezésükre hétköznaponként 8-16 óráig tatabányai családoknak, akik az igényüket telefonon, személyes megkereséssel, vagy levélben jelzik felénk.
Koordinátor: Molnár Piroska, elérhetősége 34-305-002 vagy 06-70-933-85-42 telefonszámon, levélben 2800 Tatabánya Posta u. 5.
A közösségi pszichiátriai- és szenvedélybeteg ellátás célja, hogy az általa gondozott kliensek teljes jogú tagjai maradjanak a társadalomnak, illetve reintegrálódjanak a közösségbe.
A szolgáltatás olyan hosszú távú, egyéni szükségletekre alapozott gondozást kínál, amely nagymértékben épít az ellátottak aktív és felelős részvételére, valamint a természetes közösségi erőforrásokra.
Az ellátás ingyenes és önkéntes, mindkét szolgálatnál 40-50 főnek nyújtunk folyamatosan segítséget:
- Segítő beszélgetésben
- A mindennapi életükben adódó nehézségeik és problémáik megoldásában
- Önálló életvitel fenntartásában
- Meglévő képességek és készségeik megtartásában, fejlesztésében
- Szociális és egészségügyi ellátáshoz való hozzájutásukban
- Egészségi és pszichés állapotának javításában
- Munkavégzés lehetőségének szervezése, rehabilitációban
- A szabadidő szervezett eltöltésében
- Kreatív- és csoportfoglalkozásokon
A célok eléréséhez információ nyújtásával, problémamegoldó beszélgetésekkel, fejlesztő foglalkozások, önsegítő csoportok közvetítésével kívánunk hozzájárulni.
A gondozás és pszichoszociális rehabilitáció, tanácsadás minden formáját a pszichiátriai és szenvedélybetegek otthonában illetve lakókörnyezetében, tartózkodási helyén, valamint az irodánkban biztosítjuk.
Szolgálatunk team-munkában működik, pszichiáter szakorvos és addiktológusok segítségével